Reklama opracowania środowiskowe, hurtownia herbaty
Dzisiaj jest 24 wrz 2021, 1:08

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 07 lis 2020, 14:43 
Zbieracz herbaty

Witajcie,
Przychodzę z pytaniem. Na początku przedstawię sytuację - jakiś czas temu kupiłem w miarę wysokiej jakości herbatę Tie Guan Yin wersję niepaloną (w cenie 90zł/100g) ale jej smak jakoś nie trafił w moje gusta. Z nadejściem jesieni naszła mnie ochota na palone oolongi. Pomyślałem, że może dobrym pomysłem byłoby upieczenie tejże herbaty, a może nawet i jej leżakowanie. Przeczytałem, że w warunkach domowych można upiec taką herbatę w piekarniku przez ponad godzinę, stopniowo zwiększając temperaturę, jednak jako iż zostało mi dosłownie parę gram tej herbaty, wolałbym jakąś szybszą, prostszą i mniej prądożerną metodę. Czy można być uzyskać przynajmniej jako-takie efekty smakowe np. prażąc ją na patelni? A jakie wskazówki możecie udzielić do leżakowania oolongów? Liczę na odpowiedź, jak się nie doczekam to pewnie spróbuję metody na patelni i dam znać o wynikach.
Pozdrawiam.

Offline Wyświetl profil  

PostZamieszczono: 18 lis 2020, 18:15 
Zbieracz herbaty

Podjąłem próbę i napiszę o wynikach tego eksperymentu.
Na jeszcze chłodną, suchą patelnię wrzuciłem herbatę i na małym gazie podpiekałem, aż liście nabrały ciemno-brązowego koloru. Następnie - widząc sporo smoliście czarnych elementów, szczególnie wśród małych, łatwiej podpiekających się listków - wrzuciłem liście do gaiwana i mocno nim wstrząsnąłem, tak by przypalone elementy się ułamały, następnie zostawiłem tylko duże, pełne liście, które się nie obtłukły. Parzenie - wrzątek w wygrzanym kubku, 2 minuty pod przykryciem, ok. 7,5g suszu na 320ml wody. No i wreszcie - smak, aromat i konkluzje. Z naparu faktycznie zniknęła cała kwasowość i żywość, na rzecz cieplejszych, spokojniejszych nut, natomiast smak praktycznie całkowicie się wypłaszczył. Ciężko było doszukiwać się innych nut niż nuty palenia, prażenia takich jak w płatkach śniadaniowych z prażonej pszenicy. Herbata była raczej nudna i niezbyt mocna.

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.