Reklama opracowania środowiskowe, hurtownia herbaty
Dzisiaj jest 17 wrz 2019, 16:36

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 17 sie 2013, 10:17 
Kiper
Awatar użytkownika

Gdy idę do herbaciarni i kupuję herbatę dostaję na opakowaniu naklejkę z parametrami parzenia. I moje pytanie jest takie: skąd one się tam wzięły? Znaczy nie naklejki tylko te dane. Zakładam iż informacje na opakowaniu są tak dobrane, by smak naparu był jak najlepszy. Zatem ktoś musiał daną herbatę wypróbować X razy i X-1 razy się skrzywić biorąc napój do ust. Ale gdy zaparzał ją pierwszy raz musiał przyjąć jakieś granice, normy. Zapewne zaczął parzyć od jakieś temp poniżej, której potem nie schodził. I tu dochodzimy do sedna - jak można określić parametry parzenia herbaty widząc ją pierwszy raz na oczy? Kolor suszu? Wielkość? Stopień fermentacji?

Nie wiem czy to odpowiedni dział - jeśli nie to poproszę o przeniesienie.

Offline Wyświetl profil  

PostZamieszczono: 17 sie 2013, 16:08 
Plantator
Awatar użytkownika

Pochwały: 3
Dział myślę, że odpowiedni bo to właśnie przez doświadczenia herbaciane dochodzimy do odpowiednich parametrów parzenia, a jest to jedno z trudniejszych zagadnień herbacianych.

Generalnie to im liście ciemniejsze (bardziej obrabiane, fermentowane) tym stosujemy wyższą temperaturę, a im wyższa temperatura tym niższy czas.

Jest kilka herbat które parzone wg instrukcji smakowały źle, bądź po prostu nijako, szczególnie żółte takie jak Ding Gu Da Fang która potrzebuje znacznie niższej temperatury niż jest to sugerowane bo tylko 70°C (sugerowane nawet 85°C) no i herbata o której już wielokrotnie wspominałam - huang xiao którą również sugeruje się zaparzać w 85°C a tu trzeba aż 10°C więcej, tak więc głównie trzeba bazować na tym co pisałam na początku, własne doświadczenia i smak oraz odpowiednia temperatura do czasu i obróbki liścia. No i zawsze można się podpytać bardziej doświadczonych.

Jak masz jakieś pytania co do konkretnych herbat to pisz tu, zawsze to więcej osób może coś poradzić

Offline Wyświetl profil  

PostZamieszczono: 17 sie 2013, 18:29 
Kiper
Awatar użytkownika

Mi chodziło o ogół akurat w tym przypadku. Nie, o którąś herbatę konkretnie. I tu mi odpowiedziałaś:
Liu Mulan pisze:

Generalnie to im liście ciemniejsze (bardziej obrabiane, fermentowane) tym stosujemy wyższą temperaturę, a im wyższa temperatura tym niższy czas.

Czyli załóżmy, że osoba z wieloletnim herbacianym doświadczeniem dostanie w dłoń trochę suszu i po samym wyglądnie będzie mogła podać przybliżone parametry?
Wiadomo wyjątki są zawsze. Ale o ogół chodzi.

PS @Liu - możesz zaglądnąć? - viewtopic.php?f=12&t=250

Offline Wyświetl profil  

PostZamieszczono: 17 sie 2013, 20:36 
Plantator
Awatar użytkownika

Szachowiec pisze:
Czyli załóżmy, że osoba z wieloletnim herbacianym doświadczeniem dostanie w dłoń trochę suszu i po samym wyglądnie będzie mogła podać przybliżone parametry?

Dokładnie tak,
do tematu już zaglądam ;)

Offline Wyświetl profil  

PostZamieszczono: 18 sie 2013, 20:22 
Kiper

To jeśli mowa o zaparzaniu...

Czy ktoś mi może doradzić, co mam począć z China `Xin Yang` Śpiąca Małpa? :)

Ch. Dickens

Offline Wyświetl profil  

PostZamieszczono: 18 sie 2013, 21:59 
Plantator
Awatar użytkownika

Herbaciarko gdzie Ty się zaopatrujesz? Chyba warto zmienić dostawców, wymieniasz herbaty które sprzedają same mało profesjonalne sklepy.

Zerknij na eherbata.pl mają dużo zielonych i białych, a jakość sprawdzona.

Co do tej herbaty którą podałaś, spróbuj 75°C. 2 min pierwsze parzenie, potem 3 i 4 min.

Offline Wyświetl profil  

PostZamieszczono: 19 sie 2013, 8:58 
Kiper

Spokojnie - herbaty z Five Star Tea też mam... Ale pijać ich codziennie nie będę, ponieważ koszta są za duże.
Poza tym z reguły herbaty mam z: herbata.com.pl czy teaclub.com.pl -> dlaczego? otóż to są idealne herbaty do pracy chociażby i nawet przy takich herbatach chciałabym mieć chwilę małej przyjemności z sączenia jej

eherbata - tak, owszem, miałam 4 propozycje od nich, tylko 1 była trafiona: Ya Bao Yesheng, a resztę wydałam mimo tego, iż mail'owałam z obsługą

Ch. Dickens

Offline Wyświetl profil  

PostZamieszczono: 19 sie 2013, 12:44 
Kiper
Awatar użytkownika

Zależy też jaki Xin Yang. Mam w domu 3 odmiany. Jedna zielona i 2 czarne. Ale domyślam się że tak jak mówi Liu, jest to zielona.

Herbatyzm jest kultem piękna, które daje się odnaleźć w codziennej, szarej egzystencji. Wdrąża poczucie czystości i harmonii, tajemnicę wzajemnej życzliwości. Jest nieśmiałą próbą osiągnięcia czegoś znośnego w naszym nieznośnym życiu.

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.